BLOG

przeprowadzki ze zwięrzętami bielsko

Przeprowadzka ze zwierzętami

Nie tylko ludzie potrzebują czasu, by się zaaklimatyzować w nowym miejscu. Dla wielu, zmiana ta wiąże się również z niemałym stresem. Podobnie jest w przypadku zwierząt domowych. Jedne bardziej, inne mniej, ale każde na swój sposób to przeżywa. Co zrobić, by przeprowadzka ze zwierzętami, w jak najmniejszym stopniu, zaburzyła ich poczucie bezpieczeństwa? Oto kilka ważnych wskazówek dla właścicieli kotów i psów.

Przeprowadzka ze zwierzętami – o czym powinieneś pamiętać

Koty i psy, bardzo mocno przywiązują się zarówno do właścicieli, jak i do miejsca, w którym żyją. To ich terytorium i zwykle, uznanie go za swoje, a co za tym idzie, poczucie się bezpiecznie, zajmuje im sporo czasu. Jeśli więc musisz się przeprowadzić, zadbaj o swojego pupila, przestrzegając kilku ważnych zasad.

Bezpieczny transport

Koty i niektóre psy, najlepiej przewozić w transporterze. Wyłóż go kocykiem lub włóż zabawkę, które dzięki znajomym zapachom, pomogą zmniejszyć stres. W żadnym wypadku nie przewoź zwierzaka w przestrzeni ładunkowej z meblami, ani nie zlecaj opieki nad nim obcej osobie. To ty, jako właściciel, stanowisz dla kota i psa zapewnienie, że wszystko jest pod kontrolą i Twoje zwierzęta, nie muszą się niczego obawiać. Dlatego, przez całą podróż, bądź blisko, rozmawiaj i pozwól, by czuły twój zapach.

Znajome zapachy

Jeśli przeprowadzka wiąże się z wymianą całego wyposażenia domu, koniecznie zachowaj wszystko, co należy do kota i psa. Chodzi o miski, kuwetę, zabawki, legowisko, kocyk i to, co kojarzyć się będzie z dotychczasowym domem. W nowym mieszkaniu, na jakiś czas, zorganizuj kotu różnego rodzaju kryjówki. Mogą to być pudła, kartony, domek, w którym do tej pory spał, czy tunele. Będzie mógł dzięki temu, poczuć się bezpieczniej i spędzić w ukryciu tyle czasu, ile będzie potrzebował.

W pokojach możesz również rozłożyć po jednym swoim ubraniu, by jego zapach, był dla zwierząt wyczuwalny i przypominał o twojej obecności.

Nowe miejsce

To kolejny, stresujący element, który sprawia, że przeprowadzka ze zwierzętami nie należy do najprostszych. W nowym domu, zadbaj o specjalne miejsce dla swojego pupila. Niech pojawią się tam wszystkie jego zabawki i rzeczy, których używał w poprzednim miejscu zamieszkania. Oprowadź zwierzęta po wszystkich pomieszczeniach i pozwól im zapoznać się z nowymi zapachami, przestrzenią oraz zakamarkami. Szczególnie w pierwszych dniach,znajdź na to odpowiednią ilość czasu ispędź go ze swoim podopiecznymi.

W przypadku psów i kotów wychodzących, ważny jest też spacer po okolicy i poznanie innych zwierząt.

Jak widzisz, przeprowadzka ze zwierzętami, wymaga niemałego zaangażowania z twojej strony. Jeśli jednak chcesz, by wszystko odbyło się bez komplikacji, a co najważniejsze, w jak najmniej stresującej atmosferze, na pewno nie będzie to dla ciebie wielkim obciążeniem.

DARMOWA WYCENA


    YOUTUBE