BLOG

transport fortepianu bielsko

Transport fortepianu – jak zrobić to bezpiecznie

Transport fortepianu nie należy do najłatwiejszych. Jeśli zachodzi konieczność, by przewieźć go w inne miejsce, najlepiej zlecić to specjalistom. Fortepian jest przede wszystkim bardzo ciężki. Choć może twój nie należy do największych, to niech cię ten szczegół nie zmyli. Zwykle, nowoczesne fortepiany ważą od 350 do 500 kg. Przy czym, różnice w wadze, nie wynikają z rozmiarów instrumentu, ale z jego zawartości.

Transport fortepianu – dlaczego nie powinieneś robić tego sam

Powodzenie tego typu przedsięwzięcia, zależy od kilku czynników. By fortepian trafił do celu cały, bez najmniejszych uszkodzeń, potrzebni są odpowiednio przeszkoleni fachowcy. Poza tym, niezbędny jest sprzęt, którym instrument będzie dowieziony do samochodu, a potem wyładowany i wstawiony we wskazane miejsce.

Fortepian jest trudny w transporcie nie tylko ze względu na swoją dużą wagę i kształt. By nie doszło do uszkodzenia, musi być również przewożony i przechowywany w odpowiednich warunkach. Mowa tu o temperaturze i wilgotności powietrza.

Przygotowanie fortepianu do transportu

Zanim fortepian zostanie załadowany na samochód, warto go odciążyć na tyle, na ile to możliwe. Czy jest to konieczne, czy nie, ustal to wstępnie z firmą transportową, której zlecisz przewiezienie instrumentu. Jeśli okaże się, że masz na to zgodę, wyjmij pulpit oraz po wykręceniu zawiasów, zdejmij górną pokrywę. Wyjmij też klapę od klawiatury i samą klawiaturę, z mechanizmem młotkowym. Bądź przy tym bardzo ostrożny, by nie uszkodzić żadnego młotka.

Pora roku ma znaczenie

Choć transport fortepianu, możliwy jest zarówno latem, jak i zimą, to jeśli masz taką możliwość, wybierz porę roku, w której nie jest ani za gorąco, ani za zimno. Chodzi między innymi o różnicę temperatur między pomieszczeniami, w których instrument stał do tej pory, i do którego zostanie wniesiony. Jeśli jednak musisz go przewieźć na przykład w zimie, pamiętaj o przestrzeganiu pewnych zasad.

Zminimalizuj różnice temperatur zarówno przed, jak i po transporcie. W pomieszczeniu, w którym obecnie stoi fortepian, temperaturę obniżaj stopniowo, natomiast tam, gdzie stanie on po przewiezieniu, stopniowo temperaturę podwyższaj. W innym przypadku, może dojść do „spocenia się” instrumentu, co źle wpłynie na jego części, które są delikatne i wrażliwe na zmiany temperatur.

Jak widzisz, transport fortepianu to spore wyzwanie, nawet dla firmy transportowej. Dlatego, przed wyborem takiej, która zajmie się przewiezieniem twojego instrumentu, sprawdź, czy jej pracownicy, posiadają nie tylko odpowiednie przygotowanie, ale też doświadczenie w tego rodzaju transporcie.

DARMOWA WYCENA






    YOUTUBE